خدمات برشکاری

برشکاری، روشی برای جداسازی و برش ورق ‌ها به قطعات کوچکتر است. این عملیات بستگی به نوع کاربرد و خواص مورد نیاز دارد و به گونه‌ های مختلفی انجام می‌ شود. روش‌ های برشکاری ورق ‌ها متنوع بوده و به جوانب گوناگونی نظیر هزینه، دقت برش، تلرانس برش، نوع کاربرد و… مرتبط هستند. یکی از روش‌های ساده ‌تر برشکاری، استفاده از ابزار قیچی برشکاری یا به عبارت دیگر گیوتین می ‌باشد. خدمات برشکاری در صنعت تولید ورق‌ های فلزی نقش بسیار مهمی دارند، و به همین دلیل دستگاه ‌های متعددی برای ایجاد برش‌ های دقیق و صاف مورد استفاده قرار گرفته‌ اند. این دستگاه ‌ها به طراحی ‌های مختلفی برای انجام خدمات برشکاری مجهز هستند که نتیج ه‌اش تولید انواع مختلف ورق ‌ها و قطعات می ‌شود.

انواع خدمات برشکاری

خدمات برشکاری به طور کلی به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌ شوند، و هر کدام از این دو نوع دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. همچنین، هر کدام از برشکاری سرد و گرم با استفاده از روش‌ های متفاوتی اجرا می ‌شوند که در ادامه به مختصر آن ها را بررسی خواهیم کرد.

خدمات برشکاری گرم:

برشکاری با لیزر

یکی از خدامت برشکاری گرم، برش با لیزر یا همان برشکاری لیزری است. برشکاری لیزری یکی از روش‌ های متداول برای برش قطعات و ورق ‌های فلزی است. این روش مزایای زیادی دارد، زیرا به لبه ‌های قطعه آسیب نمی‌ زند و به مقدار انرژی زیادی نیاز ندارد. دستگاه‌ های برشکاری لیزری با دستگاه‌ های لیزری برش مواد غیرفلزی متفاوت هستند. در این روش، نور با شدت بسیار بالا و به شکل نقطه‌ ای به جسم تابانده می ‌شود. انواع مختلفی از دستگاه‌ های لیزری وجود دارند که از لیزرهای شیمیایی، فیبری، گازی و غیره استفاده می ‌کنند.

هوابرش

یکی دیگر از خدمات برشکاری گرم، هوابرش یا هواگاز است. در این روش، انجام برش با استفاده از احتراق گاز استیلن و اکسیژن صورت می‌ گیرد. این گازها از مشعل برش خارج می ‌شوند و منجر به داغ شدن قسمت مورد نظر و برش آن می‌ شوند. از روش هوابرش می‌ توان برای برش قطعات فلزی با ضخامت زیاد استفاده کرد. از لحاظ هزینه، برش با این روش نسبتا ارزان و مقرون به صرفه است.

برش پلاسما

برش پلاسما، یکی دیگر از خدمات برشکاری لیزری به حساب می آید. در فرآیند برش پلاسما، از یک مشعل استفاده می ‌شود تا انواع مختلفی از فلزات با ضخامت ‌های متنوع برش داده شود. در این روش، هوا یا گاز فشرده با سرعت بالا از نازل مشعل خارج می ‌شود، و باعث ایجاد یک قوس الکتریکی بین گاز و سطح ورق می شود. گاز در این فرآیند به پلاسما تبدیل می ‌شود و در نهایت به دلیل حرارت ناشی از پلاسما، فلز ذوب شده و برش انجام می ‌شود. برش پلاسما عمدتا در صنایع متنوع از جمله کشتی‌ سازی، تولید تریلرها، صنعت خودروسازی و غیره به کار می ‌رود. این روش با وجود هزینه ‌های بالا، به دلیل کارایی و کیفیت بالا، در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

خدمات برشکاری سرد:

برش با گیوتین

یکی از بهترین و رایج‌ ترین روش های خدمات برشکاری سرد، استفاده از گیوتین یا قیچی برشکاری است. با استفاده از قیچی برشکاری، می ‌توان برش‌ های طولی بسیار نازک و با دقت بالا را انجام داد. علاوه بر مزایای گفته شده، قیمت اجرای این روش بسیار مناسب است و به همین دلیل برش با گیوتین از محبوبیت زیادی برخوردار است. این روش برای ضخامت ‌های میان ۲ تا ۳۰ میلی ‌متر قابل انجام است.

اره نواری

ماشین های مختلفی برای برش اره نواری طراحی می شوند که هر یک نوع برش متفاوتی دارند. در این دستگاه ها محورهای اره به کمک موتور شروع به حرکت کرده و جک های هیدرولیکی این محور را به طرف قطعه مورد نظر سوق می دهند. استفاده از این دستگاه ها یکی از مرسوم ترین روش ها در میان انواع خدمات برشکاری است. درواقع می توان گفت برش با دستگاه های اره نواری، انتقلابی عظیم در خدمات برشکاری محسوب می شود و امروزه صنایع زیادی برای برش انواع مختلفی از قطعات فلزی یا غیرفلزی از آن ها استفاده می کنند. به طوری که از این دستگاه ها برای برش گوشت نیز استفاده می شود.

برشکاری دستی

این روش به عنوان ساده ‌ترین روش در میان خدمات برشکاری سرد شناخته می‌ شود و به صورت کاملا دستی انجام می ‌شود. در این روش، برش‌ ها از طریق قیچی ‌های مخصوص یا اره ‌ها انجام می ‌شوند. ابزارآلات مورد استفاده در این روش ممکن است از اره‌ های بزرگ گرفته تا کمان و اره مویی باشند.

برش با واتر جت

در روش واترجت، ترکیبی از آب با فشار بالا و سنگ ‌ساینده به صفحات برخورد کرده و آن ها را برش می ‌دهد. در این روش، آب از سوراخی بسیار باریک خارج می ‌شود. این روش واترجت هزینه نسبتا بالایی دارد، اما در صورت استفاده از آن، محل برش صاف و یک دست باقی می ‌ماند و قطعه حالت خود را حفظ می‌ کند و دفرمه نمی ‌شود. تکنولوژی به کار رفته در این روش نسبت به استفاده از لیزر، ساده ‌تر است که این موجب می ‌شود هزینه استفاده از آن نیز کاهش یابد. به همین دلیل، بسیاری از صنایع از این روش واترجت برای برش استفاده می ‌کنند و یکی از بهترین خدمات برشکاری سرد به حساب می آید.

نتیجه گیری

در نتیجه، برشکاری یک عملیات برای جداسازی و برش ورق ‌ها به قطعات کوچکتر است و بستگی به نیازها و خواص مورد نظر دارد. انواع مختلفی از روش‌ های برشکاری ورق‌ ها وجود دارد که به جوانب متعددی نظیر هزینه، دقت برش، تلرانس برش و نوع کاربرد مرتبط هستند. یکی از روش‌ های ساده‌ تر برشکاری، استفاده از گیوتین یا قیچی برشکاری می ‌باشد. خدمات برشکاری در صنعت تولید ورق ‌های فلزی نقش مهمی داشته و برای این منظور از دستگاه‌ های مختلفی برای انجام برش ‌های دقیق و صاف استفاده می ‌شود. در این مقاله به معرفی انواع خدمات برشکاری سرد و گرم پرداختیم و شما را با خدمات برشکاری آشنا کردیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشند.

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *